• (0212) 876 16 46
  • info@dentlineklinik.com
  • 0551 596 16 46

Hizmetlerimiz

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

DİŞ BEYAZLATMA:  Çeşitli nedenlerle sararmış dişlerin rengini, kişiye özel olarak çeşitli yöntemlerle, kişinin diş yapısının elverdiği şekilde çeşitli yötemlerle açma yöntemidir.

Güzel ve sağlıklı bir gülümseme için beyaz dişler çok önemlidir. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre beyaz dişlerin; ilk izlenim olarak bıraktığı etki sarı ve lekeli dişlere çok daha önemlidir.

Diş beyazlatma; her hastanın diş tipine, mine tabakası kalınlığına göre farklı etkiler etmektedir.

Sağlıklı fakat lekeli ve sarı dişleri porselen kaplama vs. yaptırmak yerine beyazlatma (bleaching ) işlemi uygulanır. Bu uygulama sonrasında dişler duruma göre 8-10 tona kadar açılmaktadır.

Kalıcı diş beyazlatma için 2 yöntem uygulanmaktadır. Bunlar; office bleaching ve home bleaching tir.

Office bleaching; diş doktorunun muayenesi sonucu dişler beyazlatmaya uygun yapıdaysa hekim tarafından hastaya uygulanan tedavi şeklidir.

Home bleaching; yine diş hekimi muayenesi sonucu dişler beyazlatma için uygunsa; hastaya verilen ilaçlar yardımı ile evde uygulanan beyazlatma yöntemidir.

****UYARI: İnternette reklamı verilen 10 tona kadar beyazlatma vaadeden diş beyazlatma ürünlerine   itibar edilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda dişleri karbonatla, limon suyuyla ovmak gibi işlemler dişleri beyazlatmadığı gibi uzun vadede diş minelerinde aşınmaya yol açmaktadır.

Kalıcı diş beyazlatma işleminde dikkat edilmesi gereken durumlar:

  1. Kullanılan ilacın markası ve içeriği.
  2. Bu konuda deneyimli bir hekimin tedavisi altında olmanız.
  3. İlacın kullanılma şekli, uygulama süresi.

Kalıcı diş beyazlatma işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler:

Kalıcı diş beyazlatma işleminden sonra bir haftaya kadar süren şimşek çakar tarzda ağrı ve hassasiyet problemlerinin olması normaldir bu problemlere her hastada rastlanmayabilir. Bu süreçte beyazlatma sonrası kullanıma uygun hassasiyet giderici, renkli olmayan beyaz bir diş macununun kullanımı uygundur. Aynı zamanda beyazlatma işleminden sonraki ilk günlerde ağrı gidermeye yönelik anti-enflamatuar özellikli bir analjezik (ağrı kesici)  kullanılabilir.

Aynı zamanda bu bir haftalık süreçte; renklenme yapma ihtimali olan içeceklerin içilmesi ( Çay, kahve, şarap, vişne, böğürtlen suyu, çikolata ) kısıtlanmalıdır.

Diş beyazlatma belirli aralıklarla (2-3 senede bir) home bleaching ile desteklenmelidir. Bu kurallara uymayan hastalarda geri dönüş olabilir, geri dönüş sonucunda yeniden bleaching işlemi yapılabilir.

 

Bu yazılar bilgilendirma amaçlıdır.