• (0212) 876 16 46
  • info@dentlineklinik.com
  • 0551 596 16 46

Haberler

Çocuğumun Ağız Temizliğini Ne Zamandan İtibaren  Ve Nasıl Yapmam Gerekir?

 

Anne ve babalar çocuklarının ağız temizliğine önem vermesini isterler.  Fakat çocuklarının ağız temizliğine ne zaman ve nasıl başlamaları gerektiğini bilemezler.  Bunun üzerine diş  hekimleri, iyi diş hijyeni alışkanlıkları kazandırmaya ne kadar erken başlarsak, gelecekte sağlıklı ve güzel dişlere sahip olma olasılığının o kadar yüksek olacağını vurguluyorlar.

 Çocukların diş sağlığı için en önemlisi, ilk aylarından itibaren çocukların dişlerine bakım yapmaktır.  Süt dişleri sağlıklı olursa, kalıcı dişlerin güçlü olması şansı artar. İyi ağız hijyeni alışkanlıklarının, dişleri sabah ve akşam temizlemeyi, diş hekimini ziyaret etmeyi ve yemekler arasında atıştırmaktan kaçınmayı içerdiğinin öğretilmesi unutulmamalıdır.

Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur.  Doğumla birlikte bebeğinizin dişetlerini bebekler için özel olarak üretilmiş bebek fırçalarını kullanarak veya temiz bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.  Dişler sürmeye başlar başlamaz bebeklerinizin dişlerini fluoridsiz bebek diş macunu veya sadece su ile yumuşak, yaşa uygun diş fırçası kulanarak günde iki kez fırçalayınız. 2-3 yaş arasında düşük fluoridli çocuk macunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanacağınız diş macunu eser miktarda olmalıdır.  3-5 yaş arasında bezelye büyüklüğünde diş macunu kullanılabilir.  Çocuklar küçük yaşlarda dişlerini etkili olarak fırçalama yetisine sahip olmazlar.  Bu nedenle ebeveynler 7-8 yaşına dek çocuklarının dişlerini fırçalamalarına yardım etmelidirler.

 

BU yazılar bilgilendirme amaçlıdır.