• (0212) 876 16 46
  • info@dentlineklinik.com
  • 0551 596 16 46

Diş Sağlığı

Çocuğumun Ağız Temizliğini Ne Zamandan İtibaren  Ve Nasıl Yapmam Gerekir?

Çocuğumun Ağız Temizliğini Ne Zamandan İtibaren  Ve Nasıl Yapmam Gerekir?

 

Anne ve babalar çocuklarının ağız temizliğine önem vermesini isterler.  Fakat çocuklarının ağız temizliğine ne zaman ve nasıl başlamaları gerektiğini bilemezler.  Bunun üzerine diş  hekimleri, iyi diş hijyeni alışkanlıkları kazandırmaya ne kadar erken başlarsak, gelecekte sağlıklı ve güzel dişlere sahip olma olasılığının o kadar yüksek olacağını vurguluyorlar.

 Çocukların diş sağlığı için en önemlisi, ilk aylarından itibaren çocukların dişlerine bakım yapmaktır.  Süt dişleri sağlıklı olursa, kalıcı dişlerin güçlü olması şansı artar. İyi ağız hijyeni alışkanlıklarının, dişleri sabah ve akşam temizlemeyi, diş hekimini ziyaret etmeyi ve yemekler arasında atıştırmaktan kaçınmayı içerdiğinin öğretilmesi unutulmamalıdır.

Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur.  Doğumla birlikte bebeğinizin dişetlerini bebekler için özel olarak üretilmiş bebek fırçalarını kullanarak veya temiz bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.  Dişler sürmeye başlar başlamaz bebeklerinizin dişlerini fluoridsiz bebek diş macunu veya sadece su ile yumuşak, yaşa uygun diş fırçası kulanarak günde iki kez fırçalayınız. 2-3 yaş arasında düşük fluoridli çocuk macunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanacağınız diş macunu eser miktarda olmalıdır.  3-5 yaş arasında bezelye büyüklüğünde diş macunu kullanılabilir.  Çocuklar küçük yaşlarda dişlerini etkili olarak fırçalama yetisine sahip olmazlar.  Bu nedenle ebeveynler 7-8 yaşına dek çocuklarının dişlerini fırçalamalarına yardım etmelidirler.

 

BU yazılar bilgilendirme amaçlıdır.

İncele
Protezlerimi Nasıl Temiz Tutabilirim?

Protezlerimi Nasıl Temiz Tutabilirim?

 

Protezleri temzilemek için  ,protezlerin temizlikleri için kullanılması gereken temizleme tabletleri ile protezlerinin temizliğini yapabilirler.  Özel protez fırçaları veya normal diş fırçaları da kullanılabilir.  Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır.  Aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır.  Yoksa protezin yüzeyi çizilir ve bu yüzeylerde artıklar toplanmaya ve renklenmeye başlar.  Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız.  Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler.  Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen göstermelisiniz.

Bu yazılar bilgilendirma amaçlıdır.

İncele
DİŞ BEYAZLATMA İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

DİŞ BEYAZLATMA İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Beyazlatılan dişler ne kadar süre beyaz kalır?

  Farklı diş beyazlatma metotlarıyla beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları( çay, kahve tüketim sıklığı), sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler. 

Diş beyazlatma güvenli midir?
 
 Evet, diş beyazlatma hekim kontrolü altında yapıldığı zaman güvenli bir işlemdir.
 
Beyazlatma sonrasında dişlerim kaç ton beyazlar?
 
  Beyazlatma sonucu oluşan beyazlık dişlerin önceki beyazlığına, mine yapısına bağlı olarak değişmektedir, tamamen kişiden kişiye değişen bir durumdur. İnternette satılan, hekim kontrolünde olmayan ve gerçeği yansıtmayan diş beyazlatma sonuçlarına aldanmamak gerekmektedir İşlemden önce hekiminize danışarak beyazlatma sonuçları ile ilgili doğru bilgiler alabilirsiniz.

İncele